Další články
A JAK SE DÁ VÉST DIALOG S NEMLUVŇATY? Přeci znakováním!
ZNAKOVÁNÍ SE SLYŠÍCÍMI MIMINKY A BATOLATY JE SYSTÉM jednoduchých znaků a gest, čili snadných pohybů rukou, nohou, těla a mimiky obličeje, které vyjadřují jednotlivá slova či pojmy.
NEJDE O NIC NOVÉHO, CO BYSTE NEZNALI. Neverbální komunikace je v nás hluboce zakořeněna již od našich jeskynních let. A i dnes si při mluvení každý z nás pomáhá více či méně rukama. Například, když někomu ukazujeme cestu, máváme na pozdrav nebo posíláme na dálku polibek. Znaky tak používáte často i vy, aniž byste si to uvědomovali.
JAK JE TO TEDY S DĚTMI? Kojenci dokáží porozumět naší řeči dávno předtím, než začnou sami mluvit. Brzy také získávají kontrolu nad pohyby svého těla. Díky tomu s nimi můžeme začít znakovat a rozvíjet jejich přirozenou komunikaci už v raném věku.
A JAK NA TO? Každé dítě je jako malá opička a učí se nápodobou. Pokud znaky správně ukážete, začne vás napodobovat a znaky opakovat. Protože si je dokáže spojit s daným předmětem či dějem, brzy je bude umět použít samo ve správném kontextu. Navíc mu tím pomůžete pochopit význam slova jako takového a dáte mu první základy mluvené řeči. Zajímá vás, jak jsem začala já? Mrkněte na článek Jak jsem začala znakovat.
PROČ CHTÍT ZNAKOVAT? Česká psychoterapeutka Ludmila Hudcová zabývající se poradenstvím ve výchově uvádí: „Některé maminky si i při velké snaze dát dítěti to nejlepší neuvědomují, že jsou vlastně jen vedle něj, nedokážou se na dítě emočně naladit. Takové děti mohou mít později nejrůznější výchovné a někdy i zdravotní problémy. Přitom to nelze mít rodičům za zlé, protože ani oni většinou sami podobné sdílení a blízkost matky v dětství nezažili.“ Když s dětmi sdílíte jejich svět, vidíte jejich očima, vnímáte jejich přání a nasloucháte jim, vědí, že jste S NIMI, že jim někdo rozumí. O to lépe pak zvládají náročnější situace, méně pláčou, jsou odvážnější a lépe navazují přátelství či jiné vztahy. O dalších výhodách si můžete přečíst v článku Výhody znakování.
ODKUD ZNAKOVÁNÍ PŘIŠLO? Před 30 lety bylo vytvořeno dvěma americkými profesorkami psychologie. U nás v České republice se vyučuje už více než 15 let. I přesto mám pocit, že je stále bráno spíš jako životní styl pro více či méně alternativní rodiče než jako osvědčený a efektivní způsob komunikace. Já si však myslím, že by bylo skvělé dát možnost dorozumět se každému dítěti, a tak jsem pro vás vytvořila tři úžasné knížky a související sady kartiček, které by neměly chybět žádné novopečené rodince. Obě varianty vás navedou, jak si znakování s vaším miminkem užít a vytvořit si blízký vztah plný porozumění s možností nahlédnout do jeho dětské mysli.
Pokud máte spoustu dalších otázek, přečtěte si Otázky a odpovědi.
VŠECHNY UVEDENÉ INFORMACE JSOU ČERPÁNY Z MÝCH VLASTNÍCH ZKUŠENOSTÍ. Přestože některé znaky vycházejí z ASL (American Sign Language), nejedná se o oficiálně uznávaný úřední znakový jazyk pro neslyšící. Znakování s miminky je speciálně upravený jazyk pro nejmenší děti. Není striktně definované, jaké znaky máte používat. Některé znaky použité v knihách i kartičkách jsou naše, protože byly pro děti přirozenější, motoricky lépe zvládnutelné nebo si je samy vymyslely. Uvedené znaky jsou pro vás inspirací, a proto si i vy můžete vytvořit své vlastní.
Ještě váháte? Nebo už znakujete a chcete se podělit o své zážitky? Napište mi váš příběh sem. S vaším souhlasem jej zveřejním na stránce Vaše příběhy.
Pro mě bylo znakování opravdu krásným obdobím. Pojďte to také zkusit!
"KOMUNIKACE S DÍTĚTEM NEMÁ BÝT NÁŠ MONOLOG
RŮZNÝCH POŽADAVKŮ, ALE SPOLEČNÝ DIALOG,
KDY HLEDÁME VZÁJEMNĚ USPOKOJUJÍCÍ ŘEŠENÍ"