Výhody znakování
Prohlubuje pouto mezi dětmi a rodiči
Dceři bylo něco přes rok. Šly jsme na úřad, kde jsme nějakou dobu čekaly v hlavní hale. Malá se rozhlédla kolem sebe a začala znakovat všechno, co viděla a uměla v té době ukázat. Dokonce ji i na několik metrů daleko zaujal obrázek, co měla paní za přepážkou na monitoru. Nestačila jsem se divit, kolik mi toho chce povědět, co všechno vidí a jakou má radost, že se mnou může sdílet své vjemy. O všem jsme si povídaly a z nudné návštěvy úřadu se stala kouzelná společná chvíle, kterou si pamatuji dodnes.
„DOKONALÁ LÁSKA SE SKLÁDÁ Z PROŽITÝCH OKAMŽIKŮ A MALIČKOSTÍ.“
Blízký láskyplný vztah vzniká mezi rodiči a dětmi při společných zážitcích a vzájemné interakci. Díky brzké oboustranné komunikaci můžete velmi brzy ujistit své dítě v tom, že ho vnímáte, sdílíte s ním jeho zájmy a rozumíte jeho myšlenkám. Už od prvních měsíců tak budujete pevné základy vaší důvěry a pocitu bezpečí.
Zvyšuje sebeúctu
Nedávno jsem narazila na stránkách o šití na dotaz jedné maminky. Sdílela fotku dětské mikiny s ohromnou mašlí na kapuci a ptala se, zda dát na svou tříletou dceru a mašli nechat, protože se její malé dcerce líbí, nebo vypárat. Zdála se jí moc velká a divná. Jeden komentář mě ale zarazil „A to jako posloucháte názory tříletého dítěte? To si necháte diktovat? U nás nemá mozek ani má 15letá dcera natož malý dítě, takže se dětmi rozhodně neřídím!“
„POKUD CHCEME POCHOPIT SVÉ DĚTI, MUSÍME SI VZPOMENOUT, JAKÝ JSME SAMI JAKO DĚTI BYLI“
Je jasné, že si nikdo z nás nevzpomene, jaký byl jako batole. Ale zkuste se do té role aspoň vžít. Miminka se se svou osobností už rodí a tím pádem mají i naše nejmenší děti i svá přání, touhy a potřeby. Pokud budete už od ranného dětství otevřené jejich názorům a vložíte jim do rukou nástroj pro to, aby je mohly vyjádřit, tedy znakování, nejen že zvýšíte jejich sebeúctu, ale podpoříte také jejich rozhodování a postavení v budoucím životě.
A jak dopadl příběh? Maminka se nakonec rozhodla přání své dcerky vyhovět.
Děti méně pláčou
„DOKUD DĚTI POBÍHAJÍ OKOLO VESELÉ A JEJICH RODIČE JE POZORUJÍ S LÁSKOU V OČÍCH, MÁ LIDSKÝ SVĚT NADĚJI“
Jeden z největších důvodů proč znakovat! Někdy vaše děťátko pláče a pláče a vy vůbec nevíte proč. Přestože maminky údajně rozpoznají všechny druhy pláče svých ratolestí, nedělejte si iluze, že úplně vždycky uhodnete, o co tady jde. I já jsem byla někdy bezradná.
A teď, po jednom takovém horším uslzeném dni, kdy s vaším malým ukřičeným broučkem nejedete zrovna na společné vlně, si představte, že má alespoň část tohoto pláče řešení. Naučenými znaky a gesty dokáže dítě své potřeby konkrétně vyjádřit, vy můžete adekvátně reagovat a tím předejít pláči i vzteku.
Jednou ráno jsem připravila dceři běžnou snídani, kterou tentokrát po prvním soustu vyplivla. „Aha, ty tu kašičku dneska nechceš? Tak si dáš jogurt?“ vedla jsem si své a dala se do přípravy jiného jídla, které mi malá opět s našpulenou pusinkou odstrčila.
To už se mi úplně nelíbilo, přece jen nejsem all inclusive a nemůžu princezně nabízet 10 jídel. Začala jsem ji tedy domlouvat, že musí přeci aspoň něco sníst, ať nemá bříško hlad. Mávala ji lžičkou od jogurtu před obličejem, kterou mi
vzápětí odpálila na druhou stranu obýváku.
S jogurtem na šatech, na stole i na podlaze stoupala potřeba nakrmit dítě, abychom se vyhnuly budoucímu pláči z hladu a zároveň stoupalo i napětí mezi námi. Co s tím? Domlouvat, zvýšit hlas, prostě ji nedat najíst... ?
Když v tom mě napadlo se jí zeptat: „Viktorko, ty tedy nechceš ani kašičku, ani jogurt. Povíš mi, co bys chtěla papat?“ A ona jakoby nic vyšvihla znak pro JABLÍČKO! Nejen, že ho ukázala poprvé, ale ani nebylo nikde v dohledu. Znak jsem jí ukázala den před tím u mojí mamky a vůbec mě nevnímala. Zůstala jsem na ní koukat a pak připravila jablíčko, které spucovala během pěti minut.
Znakování rozvíjí zvídavost, emoce i intelekt.
Když vaše děti něco zajímá a vědí, že jim rozumíte, o to víc s vámi budou chtít komunikovat o věcech kolem sebe.
Rozvíjí jazykové dovednosti
V roce a 2 měsících uměla má dcerka vyslovit 14 slov a ukázat 27 znaků, denně přibývaly nové a zároveň začala skládat znaky i slova.
Děti, které znakují, dříve mluví. Velmi brzy spojují slova a skládají věty. Celkově se lépe vyjadřují.
Podporuje vztah mezi sourozenci
Když do znakování zahrnete staršího sourozence, nejen, že se bude bavit spolu s vámi, ale bude se cítit důležitě a můžete tak podpořit kladný vztah mezi ním a miminkem.
Frustrace dětí i dospělých
Je spoustu dětí, které ve třech letech ještě nemluví. V takové situaci jsou zoufalé jak děti, tak rodiče. Dochází k mnoha a mnoha nedorozumění, nepochopení, scénám, zloby a pláči na obou stranách. Kdo to zná, mohl by vyprávět. Znakování je cesta, díky které můžete vytvořit pomyslný most mezi vašimi světy.
I přesto, že má první dcera mluvila opravdu brzy, někdy plakala proto, že mi chtěla něco říct a neuměla to vyjádřit ani vyslovit. Byla z toho vždycky tak smutná a vynervovaná. Když jsem věděla, co chce, pomohla jsem ji jak slovně, tak znakem. Vytvořila si tím k dané věci více propojení. Vzápětí se celá rozzářila, že jsme dokázaly vyřešit její velký problém a příště už použila jeden z nabídnutých způsobů.
A umíte si představit, že by nemluvila další rok a půl? Uf já raději ne.
A TO NENÍ VŠE!
Usnadňuje komunikaci v bilingvních rodinách
Teprve okolo dvou let začne dítě oddělovat a rozlišovat jednotlivé jazyky, kterými na něj doma rodiče mluví. Používáním znaků mu pomůžete pochopit propojení dvou různých slov s jedním významem.
Trénuje paměť, zvyšuje IQ a podporuje gramotnost dětí.
Paměť je trénována vizuálními, sluchovými a pohybovými vjemy současně. Dítě tím dostává trojitou informaci, prostřednictvím svých smyslů. Tím se vytváří rozsáhlejší síť mozkových spojení, dítě se učí jazyk lépe a rychleji, což má vliv i na budoucí schopnost číst a psát. Rozdíl mezi znakujícími a neznakujícími dětmi byl prokázán různými studiemi dokonce až ve školním věku.